Energeticky úsporné řešení větrání

Snižte náklady na provoz domu!

Snižování nákladů na provoz domácností, ať se jedná o byty nebo rodinné domy, je v současné době považováno za nejdůležitější trend. Přitom je kladen důraz především na zachování vysokého komfortu, zdravého a čistého prostředí. Italská společnost Vortice, přední výrobce ventilátorů, spotřebičů pro koupelny, elektrických ohřívačů, čističek vzduchu, odvlhčovačů a kuchyňských odsávačů par, tzv. digestoří, přišla v minulém roce na trh s novinkou ve svém sortimentu, která v sobě spojuje všechny potřebné aspekty a těší se pozitivní odezvě uživatelů.

Centrální větrání s rekuperací tepla

Jedná se o systém centrálního větrání s rekuperací tepla, dodržující nejnovější normy týkající se plynulého větrání s využitím rekuperace, pod názvem VORT PROMETEO HR 400.

Rekuperace vzduchu v domě

Tato rekuperační jednotka je určena hlavně pro domácí použití, zabezpečuje tiché a kontinuální větrání, odsávání znehodnoceného vzduchu z vlhkých místností, z prostoru kuchyně, koupelen, toalet a současně přívod čerstvého ohřátého vzduchu do ostatních obytných částí domu, ložnice, obývacího pokoje, pracovny, dětských pokojů. Vzduch je nasávaný a distribuovaný pomocí dvou nízkoenergetických DC - EC motorů s extrémně nízkou celkovou maximální spotřebou 195W. Vzduch prochází integrovaným protiproudým deskovým rekuperátorem z polyetylenu, ve kterém se v chladném období teplo z odváděného vzduchu odevzdá čerstvému venkovnímu vzduchu (obr. 1) s extrémně vysokou účinností rekuperace až 92%, a ten je následně přiveden do ostatních obytných částí domu.

Rekuperační jednotka zabezpečuje rovnotlaké větrání, tzn. hodnoty přívodu i odvodu vzduchu jsou identické. Proudy vzduchu na přívodu i odvodu jsou zcela oddělené, nedochází tedy k jejich směšování. Rekuperační jednotka je standardně vybavena filtry F5 na přívodu i odvodu. Maximální vzduchový výkon pro přívod i odvod je 420m3/hod.

Větrací rekuperační jednotka Vort Prometeo HR 400 je vhodná i do objektů, kde se předpokládají velké tlakové ztráty způsobené složitějším řešením rozvodů distribuovaného vzduchu. S maximálním dostupným tlakem až 770 Pa je zařízení připraveno tyto ztráty kompenzovat.

Systém rekuperace

Rekuperační zařízení může pracovat v automatickém, manuálním nebo letním režimu. U automatických rekuperačních jednotek jsou hodnoty otáček řízené automaticky v závislosti na okolních podmínkách – teplota, vlhkost a hodnoty CO2. Snímače teploty, vlhkosti a hodnot CO2 jsou integrované v zařízení a podílejí se na optimálním výkonu při současném dodržení minimálních hodnot spotřeby elektrické energie.
V manuálním režimu je možnost výběru mezi nízkými, středními a vysokými otáčkami.
V letním režimu (obr. 2) dochází k přívodu čerstvého vzduchu bez rekuperace, neboli 100% obtok rekuperátoru. Rekuperační jednotka je navíc vybavena ochranou proti namrzání výměníku (obr. 3).
                                                                                                              

Výhody větrací rekuperační jednotky Vort Prometeo HR 400

 • Možnost horizontální nebo vertikální montáže (pomocí příslušenství)
 • Opláštění z  PPE (polypropylen) - nižší hmotnost, lepší hlukové izolační vlastnosti, zvýšená odolnost vůči bakteriím a proti jejich rozmnožování
 • Vyšší třída filtrace F5 jako standard, filtr je na odvodu i přívodu
 • Multifunkční dálkový radiofrekvenční ovladač s displejem (součást dodávky), umožňující množství nastavení - volba otáček, nastavení časového programu chodu zařízení, volba mezi automatickým, manuálním nebo letním režimem, zobrazení aktuální teploty, vlhkosti, hodnoty CO2, času, dne atd.
 • Zobrazení a signalizace poruch na dálkovém ovladači 
 • Rekuperační zařízení je standardně dodávané spolu s tlumičem hluku (0,5m) sloužícím k minimalizaci hladiny hluku šířícího se do obsluhovaného prostoru
 • Ochrana proti namrznutí rekuperátoru - výměníku
 • Vysoký dostupný tlak, až 770 Pa
 • Vysoká účinnost rekuperace, až 92%
 • Nízká spotřeba elektrické energie, 195W při plném výkonu díky DC - EC motorům.
 • Široká nabídka příslušenství: distribuční box (pro napojení více místností), potrubní ohřívač, externí filtrační box, externí doplňkový radiofrekvenční přijímač (zvýšení dosahu a síly signálu), náhradní filtry a další
 • Zařízení je v souladu s normami pro plynulé mechanické větrání s využitím rekuperace, podléhajícími předpisu „Current Building Regulations“, splňuje všechny nejnovější normy týkající se bezpečnosti, technických vlastností a elektromagnetické kompatibility.

Levná rekuperační jednotka, avšak velmi výkonná

S podobným vybavením jako model rekuperační jednotky popsaný dříve, je v sortimentu také mechanická rekuperační jednotka s názvem VORT PROMETEO HR 400 M. Hlavním využitím jsou aplikace, kde není vyžadovaná speciální automatická regulace (dle teploty, vlhkosti a CO2, protože tato verze neobsahuje tyto snímače) a hledá se cenově dostupnější řešení.

Nicméně vybavení tohoto rekuperačního zařízení je na vysoké úrovni. Stejně jako u automatické jednotky, obsahuje dva velmi úsporné EC motory, dva filtry F5, vysokoúčinný rekuperátor s účinností rekuperace až 92%, ochrana proti namrzání, možnost horizontální a vertikální instalace a podobně. Změnou je kabelový ovladač, který slouží na zapnutí/vypnutí větrání, přepínání třech otáček ventilátorů a ovládání letního režimu (funkce by-pass, obtok rekuperátoru).

Novinka v rekuperaci vzduchu

Novinkou roku 2011, která byla představena na výstavě Mostra Convegno spolu s modelem HR 400 M, je větrací rekuperační jednotka VORT PROMETEO HR 200. Jak již označení napovídá, jedná se o typ navrhnutý pro nižší výkony, ovšem stále s velmi vysokou účinností a to až 93%!

Disponuje maximálním vzduchovým výkonem 208m³/h. Jednotka je díky svým kompaktním rozměrům vhodná také do bytů, kde nejsou zbytné prostory a proto může být instalována například i netradičně jako součást nástěnných skříněk kuchyně.

Tato rekuperační jednotka je vybavena úspornými a zároveň výkonnými DC – EC dvourychlostními, dálkově ovládanými bezkartáčovými motory, které vhánějí vzduch do deskového rekuperátoru vyrobeného z polyetylenu (PE).  Samozřejmostí je automatická ochrana proti zamrznutí rekuperátoru. V případě nutnosti je možné využít zabudovaný časovač s doběhem až 30 minut.

Pro čistotu prostředí jsou součástí dodávky také G3 filtry (lze zaměnit za filtry F5). Volitelně lze jednotku doplnit o externí snímače prostředí, které dokáží zvýšit komfort pro uživatele.

Výhody rekuperační jednotky Vort Prometeo HR 200

 • Kompaktní rozměry, moderní design a úsporný provoz
 • Vzduchový výkon jednotky je 208 m³/h
 • Rekuperační jednotka disponuje vysokým dostupným tlakem, až 276 Pa
 • Úsporné DC – EC motory a polyethylenový rekuperátor zajišťují účinnost až 93%
 • Automatická ochrana rekuperátoru před namrznutím
 • Filtry G3 ve standardu
 • Široká nabídka příslušenství: filtry F5, externí snímače prostředí
 • Rekuperační jednotka Vort Prometeo HR 200 je označována jako levná rekuperační jednotka, přesto však velmi výkonná
 • Stejně jako rekuperační jednotka HR 400 i toto zařízení je v souladu s normami pro plynulé mechanické větrání s využitím rekuperace, podléhajícími předpisu „Current Building Regulations“, splňuje všechny nejnovější normy týkající se bezpečnosti, technických vlastností a elektromagnetické kompatibility.

VORTICE – BUDOUCNOST JE VE VZDUCHU

 

Mgr. Jakub Mysliveček, obchodně-technický zástupce, KLIMAVEX CZ a.s.

Newsletter

Zasílání aktuálních akčních nabídek na Váš e-mail

2015 (c) KLIMAVEX.CZ - všechna práva vyhrazena.
Obsah www stránky je možné používat pouze se souhlasem majitele.