Jak vybrat digestoř?

Digestoř je v dnešní době součástí každé kuchyně. Digestoře zvané též kuchyňské odsavače par mají jeden zásadní úkol a tím je odsávání par a zápachu, který vzniká při vaření. Digestoře lze používat v jakémkoliv typu bydlení. Při výběru digestoře do paneláku nebo digestoře do rodinného domu je nutné zaměřit se nejen na to, jak digestoř vypadá, jak bude design digestoře ladit s vaším interiérem, ale samozřejmě i na  technické parametry digestoře, především výkon, hlučnost a rozměr digestoře, na dispozici kuchyně, kam bude digestoř umístěna a mnoho dalších parametrů.

Proč používat digestoře?

Digestoře jsou používány především proto, že zápach, který při vaření v kuchyni vzniká nemusí být vždy příjemný a zároveň také proto, že páry, které se ze sporáku a trouby linou mohou zvyšovat vlhkost vzduchu v místnosti a způsobovat pak nežádoucí plísně.

Výkon, hlučnost a šířka digestoře

Při výběru digestoře bychom si měli v první řadě uvědomit, do jak velké kuchyně budeme kuchyňský odsavač par pořizovat. Výkon digestoře totiž závisí na objemu prostoru, ze kterého mají odvádět výpary a zápach. Čím větší kuchyni tedy máme, tím výkonnější digestoř bychom si měli pořídit. Platí to samozřejmě i naopak. Pokud je naše kuchyňská linka malá, postačí nám digestoř s menším výkonem. Dále záleží i na tom, jak často ve své kuchyni vaříte. Pokud vaříte denně, je vhodnější investovat do digestoře výkonnější než v případě, že si uvaříte jedno jídlo o víkendu. U kuchyní propojených s jídelnou nebo obývacím pokojem je zapotřebí vybrat digestoř s vyšším výkonem, zhruba kolem 700 m3 za hodinu, u větších samostatných kuchyní bychom měli pořizovat digestoře s minimálním výkonem  400m3 za hodinu, u menších panelákových kuchyní bychom pak měli vystačit s digestoří o výkonu 200-300 m3 za hodinu.

Kromě výkonu bychom se měli zaměřit také na hluk digestoře. Čím hlučnější, tím hůře pro nás i naše okolí.

Šířka digestoře je další parametr, který musíte při výběru digestoře zvážit. Nejčastěji prodávané digestoře jsou digestoře standardní šířky 60 a 90 cm. Na trhu však existují i digestoře atypické šířky – 50 cm, 70 cm, 120 cm.

Způsob odvodu zápachu a páry z kuchyně

V případě, že již máme jasno v tom, jaký výkon by vámi požadovaná digestoř měla mít a jakou hlučnost by měla splňovat, je potřeba zaměřit se na to, jakým způsobem budete z kuchyně odvádět páru a zápach ven. V případě, že zvolíte variantu vývodu do komína nebo před zeď, budete volit odtahové digestoře, v případě, že nemáte komín, je nutné zvolit digestoře recirkulační, které vrací přefiltrovaný vzduch zpět do kuchyně.

Typy digestoří

Dle tvaru kuchyňské linky a rozmístění jednotlivých kuchyňských skříněk musíme vybírat i vhodnou digestoř. Na trhu existuje celá řadů typů digestoří. Mezi nejznámější patří digestoř komínová, která se nejčastěji umisťuje do mezery mezi skříňkami. Komínové digestoře se stávají díky ozdobnému komínu výrazným dekoračním prvkem celé vaší kuchyně.

Další variantou digestoří jsou digestoře ostrůvkové. Ostrůvkové digestoře se používají především u kuchyní, kde není sporák umístěn přímo u zdi. Jsou určeny pro montáž na strop. Ostrůvkové digestoře jsou v porovnání s ostatními typy digestoří dražší.

Vestavné digestoře se nejčastěji používají v panelákových bytech a to především díky menším rozměrům a díky tomu, že se nechají zabudovat do jakékoliv skříňky kuchyňské linky. Vestavěné digestoře nejsou na první pohled patrné, nikterak tedy neovlivňují vzhled vaší kuchyně. Zvláštní kategorií vestavných digestoří jsou i výklopné digestoře.

Alternativou vestavných digestoří bývají digestoře podvěsné, které se nejčastěji umisťují pod skříňky kuchyňské linky. Podvěsné digestoře jsou opět velmi nenápadné a hodí se do každé kuchyně.

Materiálové provedení digestoří

Digestoře se nevyrábějí nejen v mnoha typových, ale materiálových provedeních. Na trhu lze najít digestoře plastové, digestoře nerezové, digestoře hliníkové nebo digestoře měděné. Vždy závisí na tom, jaký typ materiálu upřednostňujete a jakou částku jste ochotni do nové digestoře investovat.

Příslušenství k digestoři

Běžným vybavením kuchyňských digestoří je zabudované osvětlení. Dražší digestoře bývají často vybaveny dálkovým ovládáním nebo automatickým senzorem, který digestoř zapíná v případě potřeby.

Nevíte si s výběrem digestoře rady? Kontaktujte nás!

V případě, že nevíte, jak vybrat digestoř do vaší kuchyně, zavolejte nám, rádi vám s výběrem poradíme.

Newsletter

Zasílání aktuálních akčních nabídek na Váš e-mail

2015 (c) KLIMAVEX.CZ - všechna práva vyhrazena.
Obsah www stránky je možné používat pouze se souhlasem majitele.