Proč je zapotřebí používat ventilátor?

Ventilátory je zapotřebí používat především z důvodu, abychom měli v místnostech, ve kterých bydlíme nebo pracujeme vždy kvalitní a čerstvý vzduch, tedy vzduch zbavený škodlivin z materiálů, které jsou kolem nás, cigaretového kouře, zápachů z kuchyně, toalety nebo koupelny.

Vzduch v místnostech je zapotřebí pravidelně měnit. Na výběr máte ze dvou možností. Buď přirozeně, tedy tím, že otevřete okno a vyvětráte nebo nuceně za pomoci ventilátoru. Ne každý má možnost otevřít si okno v krásné přírodě poblíž lesa a pustit si do místnosti čerstvý vzduch. Většina z nás pracuje v rušných městských ulicích, kde při otevření okna ucítí smog, a nepříjemné automobilové výpary. V kancelářích, ale i v domácím prostředí je také nutno odvětrávat lidský pot, prach, vlhkost v místnosti nebo naopak teplo, které všichni produkujeme.

Čím se při výběru ventilátoru řídit?

Při výběru ventilátoru je zapotřebí promyslet celou řadu skutečností. První a asi nejdůležitější je to, k jakému účelu chcete ventilátor používat a kam budete ventilátor umisťovat.
Ventilátory můžete vybírat podle následujících třech kritérií:

  • podle počtu osob v daném prostou
  • podle počtu předmětů v daném prostoru
  • podle počtu požadovaných výměn v daném prostoru

Výběr ventilátoru podle počtu osob v daném prostoru

Základní hygienická dávka na jednu osobu je 30 m3/hod. V případě, že se však jedná o osobu těžce fyzicky pracující nebo osobu, která kouří, zvyšuje se základní hygienická dávka vzduchu na 50 m3/hod.

Výběr ventilátoru podle počtu předmětů v daném prostoru

V případě, že se rozhodujete pořídit ventilátor do prostoru, kde dochází k nadměrnému znečišťování vzduchu, například na toaletách, v koupelnách nebo v kuchyních, je důležité znát, jakou dávku vzduchu které zařízení potřebuje. Například jedna toaleta vyžaduje 50 m3/hod, umyvadlo 25 m3/hod, sprcha pak 150 m3/hod.

Výběr ventilátoru podle počtu požadovaných výměn v daném prostoru

Pokud budete používat ventilátory pro domácí prostředí, tedy obytné prostory, musíte počítat s 1 až 1,5 výměnami vzduchu v místnosti za jednu hodinu provozu ventilátoru. V případě použití ventilátoru v kanceláři se navyšuje počet výměn na 3 až 5 za jednu hodinu. Počet výměn násobený objemem místnosti v m3 udává, jaký výkon by ventilátor, který chceme koupit, měl mít. Jedná se o tzv. vzduchový výkon ventilátoru v m3 za hodinu.
Při výběru ventilátoru bychom měli zohlednit i to, zda požadujeme ohřívání vzduchu nebo čištění vzduchu.

Jaké druhy ventilátorů na trhu existují?

Vybírat můžete z následující nabídky ventilátorů: ventilátory pro domácí použití, ventilátory pro průmyslové použití, ventilátory do výbušného prostředí, ventilátory komínové, ventilátory stropní, ventilátory sloupové, ventilátory do koupelny, ventilátory na toalety, ventilátory malé radiální, ventilátory malé axiální, ventilátory do potrubí atd. Nabídka ventilátorů je opravdu široká, proto je zapotřebí přesně vědět, co o něj požadujeme a v jakém prostředí nám bude sloužit.

Kolik takové ventilátory stojí?

Cenu ventilátoru ovlivňuje nejen druh zakoupeného ventilátoru, ale i výrobce ventilátorů, jeho výkon a komfort při užívání. Tím je myšlena především hlučnost větráku při provozu. Zde závisí hlavně na tom, jak kvalitní motor a materiál byl použit na výrobu ventilátoru a jeho součástek. Není tedy dobré kupovat nejlevnější ventilátory, které se na trhu objeví, ale vybírat spíše z nabídky kvalitních a uživateli prověřených ventilátorů, jako jsou ventilátory značky Vortice.

Nevíte si s výběrem ventilátoru rady? Poradíme vám!

Pokud si nevíte s výběrem ventilátoru rady, přečtěte si nejprve na internetu nějaké recenze a diskuze o ventilátorech nebo nás rovnou kontaktujte. Naši odborníci vám rádi s výběrem ventilátoru poradí. A pokud už ventilátor vybraný máte, můžete rovnou objednávat v našem e-shopu ventilátorů.

Newsletter

Zasílání aktuálních akčních nabídek na Váš e-mail

2015 (c) KLIMAVEX.CZ - všechna práva vyhrazena.
Obsah www stránky je možné používat pouze se souhlasem majitele.