Publikované 15.03.2021

Čistý vzduch bez alergenů a pylů aneb jak na úsporné větrání rekuperační jednotkou

Stálo se Vám někdy, že při delším pobývání v uzavřeném prostoru, třeba při homeoffice, pociťujete únavu, sníženou produktivitu či bolesti hlavy? Tyto příznaky jsou mimo jiné zapříčiněné absenci čerstvého vzduchu v místnosti. Řešení však existuje a spočívá v pravidelném větrání místností a to nejlépe rekuperační jednotkou.

V tomto článku se dozvíte, proč větrání rekuperační jednotkou je účinnější a úspornější, než větrání okny, jak funguje rekuperační jednotka a proč si ji pořídit?

1. Proč je důležité pravidelně větrat?

Všechny moderní stavby jsou vzduchotěsné, a proto se bez větrání v dnešní době neobejdeme. Při absenci řádného větrání se zvyšuje podíl CO2 ve vzduchu, vlhkost v místnostech, což následně vede k tvorbě plísní, alergenů a roztočů. 

Větrání okny už v dnešní době prostě nestačí. Vzduch, který se dostane zvenku po otevření okna, není zbaven prachových částic, zápachu, pylů či alergenů. Navíc je teplota přívodního vzduchu závislá na venkovní teplotě. Proto se stává, že se v létě při větrání dovnitř dostane horký vzduch a v zimě extrémně chladný, což vytváří dodatečné náklady za energie.

Větrání rekuperační jednotkou je jednoznačně účinnější a úspornější oproti větrání okny. Díky rekuperační jednotce odstraníte nadbytečnou vlhkost, obdržíte čistý vzduch bez alergenů a pylů a ušetříte za energie.

Chci cenovou nabídku zdarma

2. Jak funguje rekuperační jednotka?

Rekuperační jednotka zajišťuje přívod čerstvého a čistého vzduchu do prostoru, zatímco odvádí vydýchaný vzduch a nežádoucí vlhkost vytvořenou při vaření, praní či koupání. Vytváří tak zdravé a příjemné vnitřní klima a šetří energii, neboť využívá teplo odpadního vzduchu pro ohřev přívodního čerstvého vzduchu.

Při výběru rekuperační jednotky je nutné zvážit její vzduchový výkon, formu instalace, materiál rekuperátoru (výměníku tepla) a také hlučnost.

Chci cenovou nabídku zdarma

3. V čem je výjimečná rekuperační jednotka Dantherm HCV 400?

Na trhu vzduchotechniky v oblasti řízeného větrání pro prostory s plochou cca 160m2 vyniká dánská rekuperační jednotka Dantherm HCV 400, která nabízí energeticky úsporné větrání s účinností rekuperace až 96% a disponuje certifikací Passive House Institute.

Rekuperační jednotka Dantherm HCV 400 má zabudovaný snímač vlhkosti (RH), který se využívá při řízení podle skutečné potřeby. Tento snímač průběžně sleduje vlhkost odváděného vzduchu a odpovídajícím způsobem upravuje vzduchový výkon.

Taktéž umožňuje použít snímač kvality vzduchu VOC, na základě kterého se přizpůsobí vzduchový výkon v závislosti na množství znečišťujících látek ve vzduchu (CO2, organické výpary atd.) a tak pomáhá předejít pocitu únavy, snížené produktivity, bolestí hlavy
z důvodu absence čerstvého vzduchu.

Další možnou výbavou je entalpický rekuperátor, který umožní rekuperovat nejen teplotu, ale i vlhkost z odsávaného vzduchu a zabezpečit tak komfortní podmínky pro uživatele. 

Až 11 různých týdenních programů umožňují uživateli nastavit řízení rekuperační jednotky podle vlastních potřeb.

Ovládání rekuperační jednotky je velmi snadné. Zařízení lze ovládat pomocí dálkového ovladače nebo pomocí mobilní aplikace Dantherm Residential.

Rekuperační jednotka Dantherm je ultra tichá a její provoz nezpůsobuje hlukové zatížení, které je typické pro větrání okny.

Existují dvě možnosti instalace jednotek HCV 400 -  zavěšení na zeď nebo instalace do standardního skříňového modulu s rozměrem 600x600mm.

Chci cenovou nabídku zdarma

4. Údržba jednotky

 

Co se týká údržby, rekuperační jednotky HCV vyžadují pouze jedinou činnost údržby a tou je kontrola/výměna vzduchových filtrů přibližně dvakrát do roku, když se ozve alarm z jednotky. Proces výměny spočívá v odklopení krytu, výměně filtrů a resetování časovače filtrů na vestavěném ovládacím panelu.

 

5. Kolik stojí rekuperační jednotka Dantherm HCV?

Investice do rekuperační jednotky v sobě obnáší cenu rekuperační jednotky (zařízení) + cenu instalace. Cena zařízení se pohybuje od 58 000 Kč. Pro přehled všech jednotek a cen navštivte náš web: https://rekuperace/Dantherm.
Na nákup rekuperační jednotky Dantherm HCV poskytujeme slevu 10%.
Cena instalace je pro každou domácnost individuální a pro nacenění instalace je potřeba technickou prohlídku instalační firmou.

Pro více informací prosím vyplňte formulář „Chci cenovou nabídku zdarma“, my se s Vámi následně spojíme a společně pro Vás nalezneme nejlepší řešení.

Chci cenovou nabídku zdarma

Diskuse